|
Milyen egy jó házasság, amelyben jól érzik magukat a családtagok, a házastársak?
A jó házasság, a boldog család működésének titkai mindenki számára felfedezhetőek, s alkalmazhatóakká válnak.
A jó házasságban mindkét fél föltétel nélkül arra törekszik, hogy a másikat boldogabbá tegye, hogy nehézségeiben segítségére siessen. Érzékenyek és nyitottak egymás szükségleteire. Szolidárisan állnak a másik mellett, nemcsak jólétben, egészségesen és gazdagon, hanem szegénységben, betegségben, bajban is. A házas élet gyakran kíván lemondást az egyéni szempontokról, hangulatokról, az egyéni érdekek egyoldalú érvényesítéséről. Megkívánja az alkalmazkodást, a készséget a kisebb-nagyobb érdekellentétek feloldására. A szerelem nem pusztán örömteljes érzelmeket kínál, hanem hűséget és kitartást is kíván. Olyan ajándék, amely feladat is, amiért tenni kell, olykor áldozatok árán is.
A jó házastársak figyelik és tiszteletben tartják egymás terveit, céljait, igényeit, és segítik azok megvalósulását. Készek a kiengesztelődésre, a megbocsátásra. Nem rögzülnek meg a rosszban, hanem mindketten igyekeznek felülkerekedni a nehézségeken és hiányokon. Feszültség esetén először magukban keresik a hibát, nem pedig a másikat okolják. Őszinték és jóságosak egymáshoz. Felelősnek tudják magukat a másikért, és ezzel biztonságot és önbizalmat adnak neki. Ahogyan a szülő és gyermeke között, úgy a férfi-nő kapcsolatban is a föltétlen elfogadottság élménye teremtheti meg azt a légkört, amelyben az ember személyisége a felnőtt évek során is fejlődhet. Ha a mindennapok során a jól működő, szeretetteli szülői működési mód mintájzatát látja és éli meg a gyermek, a legfontosabb cél, a következő generáció érzelmi nevelése is jó irányt kap, hiszen „a szülői minta öröklődik”!
A Házasság Világnapja...
30 évvel ezelőtt indult útjára Amerikából „Hiszünk a Házasságban!” címmel egy mozgalom, házaspárok kezdeményezésére, mely végül a „Házasság Világnapja” elnevezést nyerte... A Házasság Világnapját február második vasárnapján ünneplik immár világszerte. Célja a házasság népszerűsítése, annak bemutatása, hogy igenis léteznek még jó, tartós és boldog házasságok, és az egészséges társadalom alapja a jó házasságon nyugvó egészséges család.
A Házasság Világnapjának szimbóluma egy férfit és nőt jelképező, gyertyára emlékeztető forma, mely azt fejezi ki, hogy a házastársi szeretet fényt áraszt a világra. Jelmondata: „Szeressétek egymást!”- a házastársunk melletti döntést és folyamatos kihívást jelent a szeretet mindennapi gyakorlására.
Ismert, hogy hazánkban éppúgy, mint Európában, Amerikában csökken a házasságkötések száma, és egyre kevesebb gyermek születik. A nagycsaládosok célja megmutatni a társadalomnak, hogy nagycsaládban élni jó, több gyermek felnevelése nemcsak áldozat, hanem öröm, és a társadalom, nemzet megújulásának feltétele.
A Házasság Világnapja immár 30 éve terjed a világon, február második vasárnapján ünnepeljük. Célja a házasság népszerűsítése, ugyanis az egészséges társadalom alapja a jó házasságon nyugvó egészséges család.

| |